Unikt projekt ersätter skitiga tygbitar med bindor
Publicerad 2006-03-01 | Uppdaterad 2009-12-12
Tillsammans med den indiska organisationen NSKK (Nari-o-Sishu Kalyan Kendra/Kvinnors och Barns Utvecklingsorganisation) håller sexualupplysarna Janne Nordstedt och Sandra Dahlén i ett projekt de kallar ”Bindprojektet”. Syftet är att samla in pengar så att tjejer i en landsbygdsregion utanför Calcutta, får tillgång till bindor och slipper använda illaluktande tygremsor som skydd.
| 0 kommentarer
Tipsa
Fyll i e-postadressen till den person du vill tipsa om denna sida.
Idéen till projektet fick Janne Nordstedt i maj 2004 då han besökte organisationen och fick tillfälle att prata med tjejerna. De berättade att ett av de största problemen för unga kvinnor i området är, att många inte har råd att köpa bindor. Istället tvingas de använda gamla klädtrasor som inte kan tvättas eller torkas offentligt – med ständig stank, sår och infektioner som följd. Bruket av orena tygremsor påverkar allt från såväl fysisk som psykisk hälsa till möjligheter att gå i skola, arbeta och tjäna pengar.
NSKK (som ansvarar för projektet) bidrar med nästan hälften av kostnaderna, och de unga kvinnorna betalar halva priset för sina bindor – de som inte har råd får bindor gratis. På så sätt räcker pengarna till för att hjälpa många, plus att tjejernas egen delaktighet leder till att projektet blir mer självständigt.
Janne Nordstedt och Sandra Dahlén samlar sedan in den resterande summa pengar som behövs. Förhoppningen är att fler får upp ögonen för projektet så att ytterligare bidrag ges. I dagsläget nås närmare 500 tjejer, men det finns ytterligare ca 300-400 unga kvinnor i det berörda området som skulle behöva få hjälp.
– Så här långt har projektet varit en succé. Det har hjälpt tjejerna med ett vardagsproblem, stärkt deras självkänsla och lyft dem i hela samhället, säger Janne Nordstedt.
Stöd projektet – 100 kr ger två tjejer tillgång till bindor under ett år
En del ger engångssummor medan andra har en automatisk överföring av en summa varje månad. Alla bidrag är välkomna men självklart underlättar det planering och budget med regelbundna inkommande summor!
Som företag och organisation är ni såklart mer än välkomna att bidra!
Om du vill bidra till bindor: Swedbank 8480-6 983 659 801-2
Om du vill bidra till det större 2-åriga projektet för att förbättra sexuell hälsa och rättigheter och på så sätt även stärka arbetet för jämställdhet i hela regionen: Bankgironr 316-9042
Läs mer på bindor.nu.
Text: Linda Nilsson
Foto: Nargis Ahmed