| 2 kommentarer
Tipsa
Fyll i e-postadressen till den person du vill tipsa om denna sida.
Uppdaterat 1 september: "Efter en rekordjämn omröstning i det polska parlamentet stod det på onsdagen klart att landet inte kommer att skärpa sin abortlagstiftning", skriver Kristina Lindquist på Ottar.se (se länkar till olika media nedan). 191 parlamentariker röstade nej till förslaget och 186 röstade ja. Därmed gick lagförslaget lyckligtvis inte igenom denna gång i parlamentet. Men det var nära att Polen beslutade att kvinnor under inga omständigheter ska har rätt till abort, inte ens om deras liv och hälsa är i fara. Med bara fem rösters marginal stoppades lagförslaget.
I morgon, onsdagen den 1 september, tar det polska parlamentet ställning till ett lagförslag om totalförbud mot abort i Polen. Om förslaget går igenom kommer kvinnors rättigheter och hälsa att hotas och kränkas allvarligt. Ett totalförbud innebär att kvinnor inte under några omständigheter får göra abort – oavsett om de har blivit våldtagna, om fostret är gravt missbildat, eller om kvinnan riskerar att dö i samband med graviditeten. Anti-abort aktivister har på kort tid och med stöd av den katolska kyrkan, mobiliserat över 600 000 namnunderskrifter för att parlamentet ska rösta ja till abortförbudet.
”Det vore helt oacceptabelt om Polen, som nu dessutom är ordförandeland i EU, skulle rösta igenom det nya lagförslaget som strider mot både europeiska och internationella överenskommelser om mänskliga rättigheter.”
Det vore helt oacceptabelt om Polen, som nu dessutom är ordförandeland i EU, skulle rösta igenom det nya lagförslaget som strider mot både europeiska och internationella överenskommelser om mänskliga rättigheter. Kvinnoorganisationer i Polen är mycket bekymrade över abortmotståndet och den aggressiva mobilisering som sker i landet. De vädjar nu om internationellt stöd i frågan om rätten till abort.
Vi ser en djupt oroväckande tendens i fler europeiska länder, bland annat i Ungern, där det politiska och religiösa motståndet ökar när det gäller kvinnors sexuella och reproduktiva hälsa och rättigheter. Det sänder ut allvarliga politiska signaler, om Polen under sitt ordförandeskap i EU driver igenom lagförslaget om totalförbud mot abort.
Det är därför som RFSU, på inrådan av det central- och östeuropeiska SRHR-nätverket ASTRA, har skickat ett brev till Polens premiärminister Donald Tusk för att uppmana parlamentet att inte rösta igenom lagförslaget (se pdf-nedan). Kvinnor har rätt att få bestämma över sin egen kropp och sitt eget liv.
Polen måste stå upp för kvinnors rättigheter och hålla sig till de gemensamma riktlinjer som EU faktiskt står för.
Vill du protestera mot abortförbudet? Gör så här:
1) Skriv under brevet som ASTRA har skrivit (se dokument nedan)
2. Mejla brevet till Polens premiärminister: donald.tusk@sejm.pl med kopia till: federa@astra.org.pl
Åsa Regnér, generalsekreterare
Senast uppdaterad: 2011-09-02