Sexualbrottslagen slår mot ungas sexualitet
Publicerad 2009-02-04 | Uppdaterad 2009-12-29
Sexualbrottslagen från 2005 slår mot ungdomars rätt att själva bestämma över sin sexualitet. Det visar en undersökning från RFSU.
| 0 kommentarer
Tipsa
Fyll i e-postadressen till den person du vill tipsa om denna sida.
När den nya sexualbrottslagen infördes 2005 var syftet att stärka barns och ungdomars skydd mot övergrepp från vuxna. Lagen avsåg att skärpa möjligheterna att döma den som haft sex med någon under 15 år för våldtäkt. Handlingar som tidigare fallit under rubriken "grovt sexuellt utnyttjande" – till exempel att tvinga till sig sex av någon som är redlöst berusad – ska numera rubriceras som våldtäkt, och alla sexuella handlingar mot ungdomar och barn under 15 år från en vuxen rubriceras som våldtäkt oavsett om våld eller hot om våld förekommit.
Vad riksdagen inte räknade med var att greppet skulle hårdna även mot ungdomar under 15 år som vill och väljer att ha sex med någon jämnårig. 15-årsgränsen finns för att skydda barn och ungdomar mot vuxnas övergrepp – det är varken förbjudet eller olagligt att ha sex innan man fyllt 15 år.
Lagens avsikt var heller inte att kriminalisera ömsesidigt sex mellan till exempel en 14-åring och en 16-åring, något vissa jurister i dag anser är en effekt av den nya lagstiftningen.
Nekas p-piller
Lagen har lett till osäkerhet bland personalen på landets ungdomsmottagningar, med godtycklighet och olika praxis beroende på var i landet den unga personen råkar bo. Det visar RFSU:s undersökning.
Undersökningen, där landets samtliga 225 ungdomsmottagningar uppmanades att svara på en enkät, gjordes våren 2008, och hela 68 procent svarade.
Enligt resultaten har ungdomsmottagningarna blivit mer restriktiva med att till exempel skriva ut p-piller till tjejer under 15 år. Det finns också några mottagningar, 1,3 procent, som aldrig skriver ut p-piller till dem under 15 år med hänvisning till sexualbrottslagen.
31 procent av mottagningarna uppger att de kräver föräldrars godkännande för att skriva ut p-piller, 54 procent vill helst prata med föräldrarna, 12 procent vill träffa flickans partner och 27 procent uppger att de alltid utgår från den enskilda flickans behov.
Ungdomsmottagningarna håller på lagen
Nära hälften, 45 procent, uppgav att lagstiftningen påverkat personalens förhållningssätt till unga och ungas sexualitet. 94 procent säger att de alltid talar om åldersgränser och kopplar dessa till sexualitet.
RFSU anser att sexualbrottslagen 2005 har skärpt synen på våldtäkt av barn och att skrivningarna på många sätt är bättre än de var förr, men vill att regeringen ska ge Socialstyrelsen i uppdrag att utforma nationella riktlinjer om hur sexualbrottslagen ska tolkas.
Text: Anna Hellgren
Bild: Helga Härenstam
Artikeln är tidigare publicerad i Ottar nr 3 2008.