Sätt press på Portugal för rätten till fri abort

Publicerad 2004-12-15 | Uppdaterad 2010-05-11

I november ställdes en 21-årig kvinna inför rätta i Portugal för att hon genomgått en abort. Portugisiska Cecilia Costa, läkare och aktiv i organisationen Women on Waves fanns med under rättegången. Kvinnan blev friad på grund av bristande bevis.

Kommentera | 0 kommentarer

Hur mår hon nu?

– Hon är naturligtvis lättad efter fyra års väntan på rättegång. Nu vill hon fortsätta sitt liv ifred. Under hela den här tiden har hon bara haft kontakt med sin advokat, hon har inte velat gå ut i offentligheten.

Vilket stöd har hon haft i Portugal?

– Kvinnoorganisationer som Women on Waves mobiliserade och erbjöd all hjälp hon ville ha. Men hon har valt att bara ha kontakt med sin advokat. Men vi har sett till att media uppmärksammat fallet och funnits med under rättegången.

Om det skulle bli en ny folkomröstning i Portugal om abortlagen, vad skulle resultatet bli tror du?

– Enligt de senaste undersökningarna är 60 procent av det portugisiska folket för en liberalisering av abortlagen.

Står abortfrågan högt upp på den politiska dagordningen?

– Ja, senast igår agerade kommunistpartiet. De vill att alla rättegångar mot dem som varit inblandade i illegala aborter ska ställas in. De vill också att regeringen ska lova att inte straffa någon för illegala aborter under de kommande två åren. Idag styr en koalition av flera partier Portugal. Ett av dem är ett litet katolskt högerparti som fått de övriga partierna att lova att abortlagen inte ska liberaliseras så länge de har makten. Men det finns mer liberala partier i regeringen så vi får hoppas att kommunisterna får gehör.

Hur ser du på att andra länder säger att de inte kan lägga sig i EU-ländernas abortlagar eftersom det är en hälsofråga och därmed sorterar under respektive lands hälsolagstiftning?

– Politiker använder olika argument för att slippa ta i frågan. Här säger man att det är en moralisk fråga som respektive land har att ta ställning till. Men det är viktigt att andra lägger sig i. Jag är väldigt oroad över den nya EU-konstitutionen. I den står ingenting om kvinnors rättigheter eller abort. Jag tycker absolut att andra länder måste pressa vår regering att liberalisera abortlagen. Kvinnors rättigheter är också mänskliga rättigheter.

Silvia Sjödahl

Kommentarer

Ingen har kommenterat sidan ännu.

Skriv en kommentar

Jag har läst och godkänner användarvillkoren
Verifiering, upprepa koden till höger:  captcha

Mer från Ottar

Bild på Ottars webbplats

Upptäck nya Ottar.se

Ottar.se – sexualpolitiska reportage, essäer, intervjuer, nyheter och blogginlägg ett eget härligt hem på nätet! Information om tidningen Ottar finns även här på RFSU.se, men vill du ha mer gå till Ottar.se!

Gå till Ottar.se
 
Omslaget till Ottar nr 1 2012

Sjukt nummer

TEMA: SJUKT. Mödradöd och BDSM, tvångssteriliseringar och IVF - synen på vad som är sjukt och friskt avgör vad vi får för vård och vår tillgång till hälsa och liv. Ottar spritar händerna och dyker in i medicinskåpet, men finner mer politisk illvilja än baciller.

Nytt nummer av Ottar! Läs mer.
 
Del av omslaget till Ottar nr 3 2011.
 

Ottar nr 3 2011

TEMA GRATTIS OTTAR 30 ÅR – I det här extratjocka jubileumsnumret av Ottar firar vi segrar och klavertramp genom trettio år av sexualpolitik. Det går långsamt framåt. Kanske är det tur. För som en klok kvinna säger i detta jubileumsnummer: Motståndet har sin tjusning.

Del av omslag till tidningen.
 

Ottar nr 1 2011

TEMA: DET FETA NUMRET. Ottar satsar på en flottig uppladdning inför Beach 2011 och dyker in i fläskets och valkarnas värld. Det blir också reportage från Uganda, sexualpolitiska pionjärer, inifrån EU-parlamentet, sexualpolitikens skurkar, tantradagboken del 2, och mycket mer!

Del av omslaget
 

Ottar nr 4 2010

TEMA: FÖRVANDLING. Det rör på sig. Livet och lusten är en ständig våg som rör sig framåt, åt sidorna och i vissa fall, bakåt. Från en plats till en annan, en åsikt till en annan, en kropp till en annan. Vi är i ständig förvandling.

Del av omslaget till ottar nr 3 2010
 

Ottar nr 3 2010

Tema Oskuld och Manlighet: Häng med till bastuklubbar, göra’t igen efter långa relationer, minns tonårshetsen och möt den instängda längtan från dem som inte vågat eller kunnat. Dessutom ställer vi oss frågan om manlighet är den nya folksjukdomen.

Fler nummer av tidningen Ottar

  • Del av omslaget

    Ottar nr 3 2008

    Kan man se på någon när den personen är sexuellt mogen? Ottar nr 3 2008 fördjupar sig i diskussionen kring ålder, gränser och sexualitet.

    Del av omslaget

    Ottar nr 2 2008

    RFSU fyller 75 år 2008, och det firar Ottar med ett extra tjockt guldigt nummer fullmatat med lyxiga artiklar och bildreportage.

  • Del av omslaget

    Ottar nr 1 2008

    Rakat kön eller inte? Hår väcker starka känslor. Ottar har tittat i backspegeln och har fått span på hårigt som det nya rakade.

    Del av omslaget

    Ottar nr 4 2007

    Ottar goes kultur. Överallt finns skildringar av kärlek och sexualitet. Men vad är det för bilder som möter våra sinnen?

  • Del av omslaget

    Ottar nr 3 2007

    Vi tittar djupare på alkohol, droger och sexualitet. Vi pratar krogvåldtäkter, alkoholism, sexiga rocksluskar, bögars spritdränkta klubbliv, sexuell nykterhet och tonårens fullknull.

    Del av omslaget

    Ottar nr 2 2007

    Tankar om skuld, ansvar, rättigheter och skyldigheter. Har sexualitet något med fattigdomsbekämpning att göra?

  • Del av omslaget

    Ottar nr 1 2007

    Familj, tradition, heder. Att göra som släkten vill. Var går gränsen för när någon upplever sig tvingad in i ett äktenskap? Diskussionen om fri vilja och tvång.

    Del av omslaget

    Ottar nr 3 2008

    Kan man se på någon när den personen är sexuellt mogen? Ottar nr 3 2008 fördjupar sig i diskussionen kring ålder, gränser och sexualitet.

Läs mer och beställa gamla nummer av ottar på ottar.se
 

Hitta rätt