Osäker abort – en orsak till att kvinnor dör

Publicerad 2010-01-22 | Uppdaterad 2012-02-08

Kommentera | 0 kommentarer

Barnmorska i BangladeshDen kvinna som är ofrivilligt gravid eller inte kan ta hand om ett barn av olika skäl, gör abort. Hon gör det oavsett de risker – medicinska, sociala, ekonomiska eller fysiska – som det kan innebära. Så har det varit historiskt sett och så är det i världen idag, oavsett var kvinnan bor. Världshälsoorganisationen, WHO, uppskattar att 1 av 7 kvinnor som dör i mödradödlighet i Afrika gör det pga en osäkert utförd abort. 13  procent av samtliga fall av mödradödlighet i världen beror på osäkert utförda aborter.

Trots det är kvinnors rätt till abort starkt begränsat i många länder i världen. Inom EU är kvinnors tillgång till säkra och lagliga aborter varierande. Hårda abortlagar världen över är uttryck för ett förmynderi över kvinnor och leder till att kvinnors hälsa och liv riskeras.

Bilden ovan: RFSU samarbetar med en organisation i Bangladesh för att kvinnor ska ges möjlighet att göra abort. Glasburkarna med slangar som står på den gula backen är ett redskap som används för att utföra aborten.

Abort som mänsklig rättighet

Enligt WHO genomförs nästan 20 miljoner osäkra aborter årligen, vilket motsvarar 48 procent av samtliga aborter. 47 000 kvinnor per år dör av dem, de flesta i fattiga delar av världen.

I länder där aborter är olagliga – också i tre av EU:s medlemsländer, Polen, Malta och Irland – har kvinnor inget annat val än att försöka göra abort i hemlighet, ofta under farliga förhållanden. Ingreppen görs ofta sent i graviditeten med ohygieniska verktyg Aaborten genomförs ofta av kvinnan själv eller av andra personer utan medicinsk kompetens. Osäkert utförda aborter kan skada kvinnor psykiskt och fysiskt och hindrar dem att delta i och påverka det sociala och politiska livet. Något som är en mänsklig rättighet.

Sexuella och reproduktiva rättigheter har ännu inte definierats i internationella dokument som behandlar mänskliga rättigheter. Skälet är att dessa rättigheter inkluderar frågor som fortfarande är väldigt kontroversiella i många länder. Till exempel rättigheter för ogifta – och kvinnors rätt till abort. Inom EU är frågan om abort speciellt svår att enas om. Trots att forskning visar ett tydligt samband mellan tillgång till säker abort och minskad mödradödlighet, finns moralkonservativa krafter inom EU-länder som Malta, Polen och Irland som fortfarande sätter käppar i hjulet i arbetet för att klassa abort som en mänsklig rättighet.

I Kairodeklarationen står att abort ska vara säker – där det är lagligt. Flera instanser som övervakar de mänskliga rättigheterna, till exempel FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna, UNHRC, kritiserar de länder som inte erbjuder laglig abort för att bryta mot kvinnors mänskliga rättigheter. Men många experter – jurister, FN-organ, enskilda organisationer och länder – menar att sexuella rättigheter redan ingår i de existerande mänskliga rättigheterna, till exempel i rätten till privatliv och personlig säkerhet.

RFSU:s kongress har beslutat att RFSU anser att abort är en mänsklig rättighet. Därför är det en viktig punkt i idéprogrammet om hur vi ska jobba i Sverige och i världen.

Kommentarer

Ingen har kommenterat sidan ännu.

Skriv en kommentar

Jag har läst och godkänner användarvillkoren
Verifiering, upprepa koden till höger:  captcha

Mer från Unite for women

Kvinnor i Afrika.

Mödradödligheten måste stoppas

Varje dag dör 1000 kvinnor för att de blivit gravida. Mödradödlighet är katastrofen som makten glömde. Och det är de fattiga som drabbas.

Läs mer
 
 

Bangladesh har lyckats

Mödradödligheten minskar med rätt insatser och politiska prioriteringar. Det visar en ny forskningsstudie som gjorts i Bangladesh, där mödradödligheten de senaste nio åren sjunkit med 40 procent.

Barnvagnsmarschen
 

Barnvagnsmarschen 2011

På internationella kvinnodagen 2011 marscherade runt 2000 personer i 19 städer runt om i Sverige, i kampen mot mödradödlighet. I Stockholm samlade manifestationen Unite for Women 800 personer.

Kvinna med barn i Zambia.
 

RFSU:s samarbeten mot mödradödlighet

Vi samarbetar med organisationer i Bangladesh, Bolivia, Kambodja, Uganda och Zambia för att stoppa mödradödligheten på några av världens mest utsatta platser.

 

Osäker abort – en orsak till att kvinnor dör

Den kvinna som är ofrivilligt gravid eller inte kan ta hand om ett barn av olika skäl, gör abort. Hon gör det oavsett de risker – medicinska,...

Bild på reinfeldt och kimoon
 

Så jobbar RFSU med politisk påverkan

RFSU jobbar med påverkan på alla plan – Sverige EU och FN. De internationella aktörerna har kommit överens på flera punkter. Men gör de vad de ska? Och vilka skyldigheter har våra svenska ministrar?

Katarina, Katti, Karin, Alexandra och Sissela.
 

Våra mammaambassadörer

RFSU har fem mammaambassadörer. De har alla fött barn i Sverige och fått den vård de behövde. Det borde alla få. Därför jobbar de tillsammans med RFSU för att stoppa mödradödligheten.

Rapport: Mödradödlighet

Omslaget till rapporten

Christina Rogala, RFSU, har skrivit en rapport om mödradödlighet ur flera perspektiv för dig som vill ha en heltäckande bild i frågan. Hur ser det ut historiskt? Hur har man arbetat med frågan? Vad säger FN? Vad påverkar kvinnors hälsa i samband med graviditet? Och hur ser det ut idag?

Minskar mödradödligheten?

Barn och mor, Burundi.
En studie från 2010, som visar att mödradödligheten minskar har fått ett stort internationellt genomslag. Men kvinnor som dör av osäkra aborter nämns inte alls i studien.

Se filmer om mödradöd
 
 

Hitta rätt