Fortbildning för dig som jobbar med vuxna nyanlända
RFSU erbjuder kompetensutveckling inom frågor som rör sex, relationer och samtycke för dig som möter nyanlända vuxna. Vi har kurser för dig som till exempel arbetar som samhällskommunikatör eller inom sjuk- och hälsovård.
Vill du boka en utbildning till din personalgrupp? Här presenterar vi några av de utbildningar vi erbjuder personer med erfarenhet av migration. Utbildningarna genomförs av informatörer och anställda på RFSU:s lokalföreningar runt om i Sverige.
Fortbildning för dig som är samhällskommunikatör, hälsokommunikatör eller hälsoinformatör
Prata sexuell hälsa i samhälls- och hälsokommunikation
Känns det utmanande eller svårt att prata om sexualitet i dina grupper? Hur kan man göra för att leda samtal om sexuell hälsa med personer som migrerat till Sverige?
Kursen ger verktyg som underlättar för dig att ta upp teman som rör sexualitet i dina grupper. Du får en introduktion till sexuell hälsa och rättigheter, och på vilket sätt det är relevant för dig i din roll som kommunikatör/informatör. I kursen jobbar vi tillsammans med att praktiskt använda RFSU:s sexualupplysningsmaterial på 15 olika språk, som kan användas i mötet med grupper.
Omfattning: Två halvdagar, men kan kortas efter önskemål
Målgrupp: Samhällskommunikatörer, hälsokommunikatörer, hälsoinformatörer m.fl.
Form: Fysiskt i hela landet eller digitalt.
Kostnad: Kostnadsfritt
Bokning: Via formuläret i slutet av denna sida
Bokning
Följ anvisningarna i formuläret. Vid frågor kan du höra av dig till utbildning@rfsu.se