Har relationer i fokus
I sin ungdom hittade RFSU-medlemmen Karin Sutare boktidningen Ottar och intresset för sexualitet och relationer fick en kickstart. Här läste hon om sexuella praktiker och fantasier, om hur det är att vara trans eller bisexuell.
– Ottar speglade verkligen 70-talets sätt att se på världen: Det personliga, psykologiska perspektivet ihopkopplat med samhällsperspektivet. Jag älskade det!
K som i könshår
Ganska snart upptäckte Karin att det gick att låna tidigare nummer av Ottar på biblioteket, och i samband med det hittade hon till hyllan där alla böcker om sex fanns.
– Jag fullkomligt slukade dem. Kärlekens nöje av Alex Comfort var en riktig sex- och njutningbibel med illustrationer av saker man kunde hitta på från A till Ö.
Under bokstaven K i boken stod könshår och till skillnad från dagens välansade ideal beskrevs det som “Här gömmer sig spännande dofter att utforska.” Den positiva bilden stärktes av att Karins mamma pratade öppet om sex.
– Jag har verkligen tur som vuxit upp i en sådan tillåtande miljö, där jag fått vara nyfiken och känna lust. Genom hela mitt liv har jag upplevt sexualiteten som en superkraft. Under min resa har jag träffat människor för vilka skuld och skam förstört så mycket. Jag är såklart inte helt opåverkad, men jag har hela tiden upplevt att sex mest är lusfyllt och kul!
Alla var toppless
Relationen till den egna kroppen var dock inte helt oproblematisk. Som så många andra kämpade Karin med självbilden under tonåren. Men att alla vid den här tiden gick toppless - i trädgården, på stranden, ja, till och med till strandkiosken - bidrog till en syn på nakenhet som något naturligt.
– Det var faktiskt dramatiska år om man ser på vad som hände i det offentliga rummet. Jag skulle absolut inte kalla det för en avsexualisering. Istället gav det mig tillåtelse för att låta min kropp synas, precis som den var. Jag tog ansvar för min kropp och vad jag ville visa upp, andra fick ta ansvar för vad det eventuellt väckte hos dem. Otroligt befriande!
Till RFSU hittade Karin Sutare för några år sedan när RFSU Gotland riskerade att läggas ner. Hon och några vänner bestämde sig för att kandidera till lokalföreningens styrelse och tack vare det puttrar verksamheten nu på. Jag träffar Karin Sutare under RFSU:s kongress. Här stod hon alldeles nyss i talarstolen och pläderade för att relationen ska synas mer i RFSU:s vision och styrdokument. För snart tio år sedan började Karin leva flersamt och hon vill gärna bidra till att andra ska kunna göra samma medvetna val och inte bara följa normen.
– Jag brinner för att RFSU ska breddas till att genomgående ta in relationer i vårt arbete. Det borde finnas med i alla dokument och tas upp på alla platser. För mig är relationer ingången till så mycket. Jag vill att RFSU ska ta ett större grepp om det och bli riktigt bra på att prata om det.
Vill vara sammanflätad med flera
För Karins egen del var utforskandet av flersamhet något som bidrog till att den långa, tidigare monogama, relationen med hennes barns pappa förlängdes. Idag har relationen övergått till vänskap, men hon är fortfarande tacksam över att de fick öva på relationsomvandlingen tillsammans. Det gav dem båda verktyg som är användbara i de nuvarande relationerna. Idag har Karin två romantiska relationer, en med en icke-binär person och en med en kvinna.
– Flersamt liv för mig är att vara sammanflätad med flera. Jag vill dela vardag och livets svåra stunder, jag vill ha intimitet och vara i njutning.
Karin vill att vi kommer bort från att prata om sex som enbart problem. Hon inser samtidigt att det är en privilegierad plats att prata från. Men det är också utifrån denna som hon känner att hon kan dela med sig.
– Om folk bara visste hur mycket sex och njutning en tant kan ha! Den kommer utifrån kunskap om hur sensualitet kan fördjupas och bli något helt fantastiskt. Det har jag vetat sedan jag var ung och läste de där spännande böckerna. Det finns oändligt mycket njutning!
Text: Ulrika Hammar
Foto: Daniel Ivarsson