My body – material på olika språk
Två personer håller upp en vit banderoll med texten "Hands off våra rättigheter!" på en gräsplan.

RFSU på plats under Sölvesborgs första prideparad

Tusentals människor slöt upp i Sölvesborgs allra första prideparad. Givetvis fanns även RFSU på plats!

2019 införde styrande politiker i Sölvesborg en särskild flaggpolicy som innebär att man inte längre hissar regnbågsflaggan i kommunen. Sophia Ahlin, ansvarig för Karlskrona Pride och styrelsemedlem i RFSU Blekinge, tog redan då initiativ till en marsch i staden. Men sedan kom coronapandemin och den inplanerade paraden fick ställas in. En solig tisdag i början av juli var det äntligen dags för Sölvesborgsborna, och alla ditresta, att visa sitt missnöje med flaggförbudet!

Person talar i mikrofon från ett släp dekorerat med en regnbågsflagga under en prideparad.

RFSU:s ordförande Hans Linde talade inför paraden:
– Till dom politiker som säger att vi inte får hissa våra regnbågsflaggor har vi bara en sak att säga: Håll era händer borta från vår regnbågsflagga. Hands off!

Två personer utklädda till clowner håller upp en stor regnbågsflagga med texten "Clowner mot nazister".

Två glada personer som kallade sig "Clowner mot nazister" hade rest från västkusten för att medverka.
– Vi är här för att visa att kärlek är större än hat. Det finns för mycket hat i vårt samhälle. Vi vill bemöta det med kärlek, färg, glädje och humor!

En vuxen och ett barn i matchande vita tröjor poserar tillsammans med en regnbågsflagga.

Charotte Drugge från RFSU:s förbundsstyrelsen hade rest från Halmstad tillsammans med sin mamma och sina två söner.
– Jag är här för att stå upp för den självklara rätten för att alla människor får vara den dom vill och älska den dom vill. Det känns extraviktigt att göra det här i Sölvesborg. Jag vill visa alla motståndare och bakåtsträvare att vi är många fler än ni.

Person i hängselbyxor talar engagerat framför en stor grupp människor som bär på ett färgglatt lapptäcke.

Konstnären Sofia de la Fuente reagerade på den konservativa flaggpolicyn genom att börja sy ett sju meter långt regnbågsfärgat lapptäcke. 
– Det kliade i hela mig när flaggförbudet kom till! Men det räcker inte med att bara klaga, så jag satte mig mitt på torget i Sölvesborg en timme varje lördag och sydde. Alla fick vara med och bidra. Det handlar inte bara om mig, det handlar om oss alla. Det här är vår stad.

En liten vit hund med pälsen färgad i regnbågens färger står på en gräsmatta.

Hunden Happy var dagen till ära färgad i (giftfria) regnbågsfärger.

Tre personer går längs en väg i en parad och håller gemensamt upp en stor regnbågsflagga.

Ett glatt gäng som rest till Sölvesborg från Trelleborg, Malmö och Helsingborg.
– Vi måste hit och protestera mot orättvisorna. Och särskilt mot SD-politikern Louise Erixon. En sak är säger och det vill jag hälsa henne: Den andra sidan planhalvan är den rätta. Och vi slaknar aldrig! 

Text och foto: Ulrika Hammar

Uppdaterad: 26 jan 2026
Publicerad: 06 jul 2022

Kategorier

  • Nyhet