Nominera till RFSU:s förbundsstyrelse 2025-2027
Förbundsstyrelsen leder och utvecklar RFSU så att stadgar och kongressbeslut följs. De är ytterst ansvariga för verksamhet, budget, strategi och styrning av förening och bolag. För att utföra detta uppdrag behövs en väl sammansatt grupp som tillsammans samlar viktiga kompetenser och erfarenheter.
Valberedningen söker särskilt kandidater med:
- erfarenhet av strategisk ekonomistyrning
- nätverk och kunskap inom RFSU:s sexualpolitiska frågor
- erfarenhet av strategiskt styrelse- eller annat påverkansarbete i ideella organisationer, till exempel lokal RFSU-förening eller annan medlemsstyrd förening
- kunskap om och erfarenhet av att arbeta med mångfald och inkludering
Ingen kandidat förväntas ha alla kompetenser. Valberedningen söker en blandning av kunskap och erfarenhet för att möta förbundsstyrelsens samlade behov.
Så här nominerar eller kandiderar du:
Nominera en kandidat (eller dig själv) genom att föreslå hen till valberedningen via nomineringsverktyget Nominator senast den 30 november klockan 23.59.
Vi behöver namn, e-post och telefonnummer till den du nominerar. Stäm gärna av om personen är intresserad innan du nominerar. Det går även bra att kandidera själv.
Nominera här senast 30 november
Hur går allt till egentligen? Här kan du ta del av frågor och svar om valberedningsprocessen.